Društvo lastnikov gozdov ob Kolpi in Lahinji si je več kot desetletje prizadevalo za izgradnjo gozdne ceste, ki bi povezala območje od Zilj do Adlešičev. V tem obdobju so velik del te povezave že uredili preko Agrarne skupnosti Zilje-Balkovci, neurejeno pa je bilo območje, ki se razteza iz smeri Adlešičev, to je odsek Cirnik-Banova rupa. V letu 2021 je Občina Črnomelj pristopila k izdelavi projektne dokumentacije za projekt »Izgradnja gozdne ceste Cirnik – Banova rupa« in zbiranju soglasij lastnikov zemljišč po katerih poteka del načrtovane gozdne ceste. V januarju 2022 je bila podana vloga na javni razpis Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano za operacijo ureditev gozdne infrastrukture iz PRP 2014-2020 za leto 2021, ki je bila uspešno rešena.

Gozdna cesta Cirnik – Banova rupa je izvedena v dolžini 2050 m, širina ceste je 4 m in širina vozišča 3 m. Z izgradnjo gozdne ceste je lastnikom gozdov, ki tangirajo na to cestno povezavo, omogočena sečnja in spravilo lesa iz do sedaj težje dostopnih območij gozda. Gospodarjenje z gozdom je na obravnavanem območju zato bolj racionalno in varno. Investicija pozitivno vpliva tudi na optimizacijo spravilnih razdalj in spravilnih stroškov ter omogoča višje prihodke na kmetijah, katerih gozdne parcele bo odprla. Z izgradnjo gozdne ceste je omogočena tudi večja požarna varnost. Poleg prevladujočega gozdnogospodarskega pomena ima gozdna cesta tudi manjši javni pomen, saj omogoča dostop vsem obiskovalcem gozda.

Naložbo izgradnje gozdne ceste Cirnik - Banova rupa je delno sofinancirala Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželja, podukrep M04.3. Podpora za naložbe v infrastrukturo, povezano z razvojem, posodabljanjem in prilagajanjem kmetijstva in gozdarstva oz. operacije Ureditev gozdne infrastrukture.

Gradbena dela je izvajalo podjetje PIRNAT gradbeništvo in telekomunikacije s podizvajalcem AGM Starešinič d.o.o.. Nadzor nad gradnjo pa je izvajalo podjetje Ambiens d.o.o..

Ob načrtovanju in izgradnji gozdne ceste je Občina Črnomelj tesno sodelovala tudi z Zavodom za gozdove Slovenije OE Novo mesto in KE Črnomelj ter lastniki gozdov.

Čas trajanja projekta

Podpis pogodbe: 17. november 2022

Zaključek gradnje: maj 2023

Vrednost izvedenih gradbenih del je znašala:  125.204,17 EUR  z DDV

Celotna vrednost projekta: 136.171,98 EUR

Sofinanciranje: Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja – Evropa investira v podeželje

Pričakovani delež EU: 51.064,49 EUR

Pričakovani delež RS (MKGP): 17.021,50 EUR

Lastna sredstva Občine Črnomelj: 68.085,99 EUR

 

logo_finance.jpg